Content marketing co to jestKLIKNIJ ODBIERZ KONSULTACJE

content marketing

Content marketing  możemy śmiało nazwać nowym rodzajem marketingu internetowego. Pokazuje osobom odwiedzającym stronę, blog sklep treści bezpłatne z których można jeżeli są na dobrym poziomie wyciągnąć przydatną wiedzę w konkretnym temacie.

Porównując content marketing  z tradycyjną reklamom która to w wielu przypadkach po prostu przeszkadza osobom przeglądającym dana stronę, content marketing dostarcza treści  których chcą klienci.

Spis treści artykułu

Przyjrzyjmy się tradycyjnej formie reklamy.

reklama tradycyjna

Można stwierdzić że tradycyjne wyskakujące reklamy lub bannerowe nie zapewniają klientom żadnej wartości oraz sensu merytorycznego czy sensu, powodu dla którego osoba przeglądająca stronę je ogląda.

Podczas przeglądania, gdy odwiedzający przegląda stronę, sklep internetowy tradycyjne reklamy można powiedzieć że bezczelnie przerywają przeglądanie strony, przeszkadzają, rozpraszają  klienta, nic mu nie wnosząc do merytorycznych tekstów.

Spójrzmy na reklamy np. w pociągach, autobusach są one natarczywe, wykorzystują fakt że pasażer siedzi w pojeździe oraz można powiedzieć  jest zmuszony do patrzenia na te reklamy.

Reklamy tradycyjne opierają się na dobrym rozmieszczeniu, dobrym sformułowaniu oraz bardzo dobrej kreatywności samej reklamy. Przyciąga to uwagę klienta ale nie na długi okres. W tych reklamach chodzi o to żeby przyciągały uwagę osoby przez chwile co może wystarczyć może na przekazanie przesłania konkretnej firmy.

Podsumujmy reklamy tradycyjne

-Reklamy takie przyciągają uwagę klienta na krótką chwile

-Bardziej przeszkadzają klientom niż wnoszą coś wartościowego

-Takie reklamy są bardzo drogie zwłaszcza jeżeli nie spełnią oczekiwań firmy zamawiającej kampanię

Co więc zrobić aby dotrzeć do klientów w jakiś sensowny sposób, ale nie przeszkadzając im natarczywością reklamy?

Jest sposób aby zaangażować ludzi, aby chcieli usłyszeć  Twoją wiadomość, zamiast robić wszystko, co w ich mocy aby tego uniknąć?

Tak, jest a to nazywa się content marketing.

Co takiego dostarcza content marketing?

Marketing treści dostarcza treści typu medialnego, których klient chcę w zamian za pozwolenie na oferowanie im produktu lub usług.  Sprawdźmy jak to działa:

Firmy tworzące wartościowy content marketing, zamiast tworzyć reklamy które przeszkadzają klientom, tworzą treści takie:

blog oraz posty na nim wartościowe, merytorycznie napisane

nagrania podcastów

ebooki, przewodniki-poradniki do pobrania

infografika

nagrywanie filmów które dają klientom duże korzyści oraz zapewniają wartość dla oglądającego

Content marketing, możemy rozróżnić wartości ich rodzaje jako treści edukacyjne oraz treści rozrywkowe.

Klient ma darmowy dostęp do tych materiałów oraz wynosi z tych nagrań wartość którą potem może wykorzystać . Wiedza którą się nauczy może mu pomóc w sprzedaży produktów, usług czy prowadzeniu firmy.

sprzedaż sklep internetowy

Dostarczaj klientom wartościowy content, wskazówki w artykułach czy opisuj swoje produkty a każdy kto wejdzie na Twoją stronę, przeczyta, zafascynuje się wpisem, opisem potem na pewno powróci chcąc, wiedząc że znów coś ciekawego przeczyta. Dowie się z Twojego artykułu czegoś wartościowego. Może coś od Ciebie zakupi, wyrabiając sobie zdanie, zaufanie do Twoich tekstów, poradników.

Jeżeli chcesz jeszcze wzbogacić swój przekaz, możesz nagrywać podcasty.

Ustal dzień w którym będziesz udostępniał swoim czytelnikom nagrania podcastów a wtedy jeszcze więcej będziesz dostarczał wartości. Zdobywał, zbierał duży ruch na swoją stronę jeżeli wykorzystasz te możliwości co opisałem.

Zalety content marketingu nad tradycyjną reklamą

Marketing treści zapewnia klientom wartościowy przekaz, tradycyjne reklamy tego nie dają.

Gdy ludzie oglądają tradycyjną reklamę np. na youtube.com to sam wiesz że jak najszybciej chcesz żeby się skończyła albo klikasz pomiń reklamę.

Dzięki treściom dostosowanym do tego, czego chcą albo akurat potrzebują, klient spędza długi czas na czytaniu np. Twojego bloga z możliwością rozwijania relacji z Tobą czy Twoją firmom bezpośrednio.

Pozostając zaangażowanym w Twoje produkty. Ludzie mogą czytać teksty miesiącami przed tym jak u Ciebie coś zakupią ale wchodzą na stronę, konsumują treści aż do czasu zakupu.

Osoba wchodząca na Twoją stronę, edukuje się tam napisanymi artykułami do tego stopnia że z czasem są gotowi do zakupu Twojego produktu, usług. Często jednak ludzie nie kupują produktu, dlatego że nie zdają sobie sprawy, jak może im ten produkt być przydatny. Mogą nie kupić jeżeli bezpośrednio będziesz wysyłał im na pocztę ale nie dlatego że tego nie potrzebują ale dlatego że nie rozumieją jak to działa. Pisząc wartościowe treści czy nagrywając filmy na youtube, uczą klienta do tego stopnia że decydują się na zakup u Ciebie.

Dzieląc się wartościowymi tekstami na swoim blogu, udostępniając darmowe treści, klient może odwzajemnić korzyści które otrzymał z wartości Twoich tekstów. Jeżeli pomożesz im się stać lepszym sprzedawcom czy też nauczysz odwiedzających czegoś wartościowego z jakiejś branży, dojdą do punktu że zaczną od Ciebie kupować z tą myślą aby zapłacić Ci za wszystkie te wartościowe, udostępnione przez Ciebie bezpłatne treści.

Tym sposobem możesz przyciągnąć  wielu klientów kosztem napisania postu na Twoim blogu.

Jeżeli to zrobisz w sposób strategiczny, wtedy posty napisane na blogu będą służyły Ci cały czas a Ty uzyskasz zwrot z inwestycji pasywny – regularny przez cały czas.

Mnóstwo ludzi może przeczytać ten post którego napisanie zajęło Ci kilka godzin.

Podsumowując, content marketing staje się taką maszynką a zwykła reklama zawsze kosztem.

Spójrz na strony społecznościowe.Większość tam treści to są linki do napisanych artykułów. Dzięki treści na stronie klient może udostępnić treści wiele razy! Wyobraź sobie że jeżeli Twoja treść spodoba się wielu osobom. One te osoby udostępnią artykuły jeszcze dalej. To jej wartość tego tekstu że tak napiszę zostanie zwielokrotniona. Ważne jest to że ludzie lubią się dzielić wartościową treścią. Jeżeli stwierdzą że to dla nich jest pomocne to także zamiast komuś coś tłumaczyć będą woleli przesłać link do artykułu. W udostępnionym artykule to Ty wyjaśniasz jakiś temat czy opisujesz jakiś temat.

serwisy społecznościowe

Posty u Ciebie na blogu, zawierają za każdym razem unikalną zawartość którą to Google może zaindeksować. Bez bloga oraz pisanych na nim postów Twoja strona firmowa może mieć tylko kilka podstron na których nie wyjaśnisz wszystkiego co chciał byś przekazać. Pisząc więcej postów na swoim blogu, zwiększa się ilość podstron. A więc wartościowego tekstu. Po jakimś czasie wzbogacają wartościowo oraz są bardziej indeksowane niż zwykła strona zawierająca tylko kilka podstron. Gdy piszesz więcej tekstów, postów to wtedy Twoja strona jest odnajdywana pod wieloma frazami które to w każdym poście wyodrębniasz. Zdobywasz darmowy ruch na swoją stronę internetową.

Content marketing plus dodatkowo filmy, podcasty

Gdy nagrywasz podcasty, możesz dotrzeć do odbiorców, do których nie dotarł byś może nigdy z samego pisania postów na blogu. Każda osoba która znajdzie Twój film na youtube czy Twój podcast zostanie przekierowana do twojej strony internetowej, sklepu, bloga. Znajdzie tam w opisie Twój link. Tworząc podcasty, filmy, tworzysz dodatkowe potencjalne źródło ruchu za które nie trzeba płacić. Ruch natomiast kierowany jest na Twoją stronę internetową. Korzystają z podcastów, filmów oraz tekstów Tworzysz kilka potencjalnych źródeł ruchu na Twoją witrynę.

nagraj podcast

Celem kampanii marketingowych jest dotarcie z Twoim przekazem typu wartość, produkt, usługa, czy nauka do jak największej i dobrze stargetowanej grupy odbiorców którzy to zostaną potem Twoim zaufanymi klientami.

Pisząc wartościowe teksty na bloga opracowujesz specjalnie treści przygotowane dla swoich klientów.

Taki rodzaj przekazu treści na pewno przyciągnie wielu kupujących z powrotem do twojej strony. Nie każdy odwiedzający Twoją stronę internetową musi zostać kupującym u Ciebie. Publiczność jest ściśle ukierunkowana. Oznacza to że z czasem jej członkowie staną się także Twoimi kupującymi . Warto dla nich pisać prawda?

Opłaca się płacić czy może lepiej napisać wartościowy tekst?

Można śmiało powiedzieć, napisać że zamiast płacić 2zł czy 10zł za kliknięcie lub cokolwiek to będzie kosztować Ciebie, lepiej napisać porządny, wartościowy artykuł. Możesz tym przyciągnąć dużo więcej  osób na Twoją stronę. Oraz tym artykułem regularnie utrzymywać ruch u siebie w witrynie.

Jeżeli tekst będzie wartościowy, opisowy, będzie Ci służył przez lata. Dodatkowo że tak porównam pasywnie przyprowadzał klienta do Twej strony czy sklepu internetowego. Zwrot z inwestycji w którą zaangażujesz Twój czas będzie Ci przynosił profity. Mnóstwo odwiedzających Twoją stronę internetową może przeczytać ten post.

Natomiast reklamy Google przyciągną do Twojej witryny jednorazowo ludzi a Ty jeszcze będziesz musiał za to zapłacić. Podsumować to można że treść na stronie wartościowego artykułu staje się atutem a reklama kosztem.

Content marketing a serwisy społecznościowe

Możesz zaobserwować na serwisach społecznościowych że osoby nie udostępniają przeważnie nazwy strony głównej domeny tylko link do konkretnego artykułu. Stronę główną mogą udostępnić raz no może kilka ale link do wartościowego artykułu może być udostępniany nie zliczoną ilość. Ważne że będzie przynosił odpowiedź na to co ktoś akurat potrzebuje w temacie.

Posty pisane na bloga są różnego tematu. Google indeksuje takie podstrony. Możesz łatwo obliczyć w zależności ile piszesz postów na miesiąc to sam policz ile będziesz miał na koniec roku? Jaki zdobędziesz przez to ruch w wyszukiwarkach? Samo się odpowiada, warto.

Działania Marketingowe, jak je lepiej wykorzystać

internet marketing

Wydaje mi się że już w tym momencie jeżeli tu czytasz to już wiesz jakie korzyści możesz mieć z marketingu treści. Jeżeli tak to zastanawiasz się  jak jeszcze lepiej możesz wykorzystać to co u siebie robisz w postaci content marketingu.

Może się zastanawiasz jak jeszcze lepiej czasowo wykorzystać tworzenie content marketingu?

A więc musisz dostarczać treści których szukają osoby w internecie.

Nie pisz o swojej firmie, może to nikogo nie interesować. Klient jest z zasady samolubny, myśli o sobie. Wykorzystaj to pisząc wartościowe treści których to klient chce oraz potrzebuje. Za to na pewno zdobędziesz jego uwagę. Pamiętaj jak piszesz skupiaj się żeby teksty były wartościowe z korzyścią dla klientów. O swoich produktach wspominaj ale nie za często. Ludzie chcą wartość a nie tylko czytać o Twoich produktach.

Korzystaj z innych stron internetowych żeby dowiedzieć się co ludzie chcą czytać.

Nie tak łatwo się dowiedzieć co ludzie by chcieli czytać. Jednym takim sposobem jest przeglądanie witryn z Twojej branży. Sprawdzaj regularnie blogi konkurentów, zobacz który post ma najwięcej tweedów czy udostępnień oraz komentarzy. W komentarzach też możesz wynaleźć o co ludzie dopytują a potem im na to odpowiedzieć. Jeżeli się da to w komentarzu zostawić link do Twojego artykułu w ramach odpowiedzi. Jeżeli oczywiście masz już napisany taki artykuł. Możesz poszukać jakie posty są popularne w Twoje branży oraz napisz na ten temat tekst. Jest to świetny sposób na zwiększenie ruchu na Twojej stronie.

Wiesz już zupełnie dużo o reklamach więc sam wyciągnij korzyści płynące z content marketingu.

Stwórz atrakcyjnie treści pod odwiedzających Twojego bloga. Wtedy będziesz na dobrej drodze do większego ruchu a co za tym idzie większej sprzedaży Twoich usług, produktów.

Podziel się proszę w komentarzu jak Ty zdobywasz ruch na swoją stronę internetową.

Jeżeli spodobał Ci się artykuł napisz proszę w komentarzu, możesz też udostępnić na swoim profilu społecznościowym, będę miał mobilizację żeby więcej pisać takich tekstów:)


KLIKNIJ ODBIERZ KONSULTACJE


2 przemyślenia nt. „Content marketing co to jest

  • Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona korzysta z plików cookies Zobacz

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close